Alexandrite lazer

Alexandrite lazer epilasyon uzun süredir lazer epilasyon amacı ile kullanılan lazerler türüdür. Alexandrite lazer sadece açık cilt rengine sahip kişilerde kullanılabilmektedir. Alexandrite lazer Koyu cilt renklerinde kullanımı önerilmez. Bir miktar tüy uzar gibi olur ve dökülür. Ağrısı en az lazer epilasyon tipidir.

Alexandrite lazerlerin bazı bölgelerde kullanımı da önerilmez. Bunların başında yüz bölgesi gelir. Alexandrite lazer Yüz ve boyun bölgesinde alexandrite lazer epilasyon uygulama sonrasında ince tüylerde artış olabilir. Bu önemli ve korkulan yan etki gerçekleşirse durum lazer yapılmadan öncekinden daha kötü olur. Bu yan etki kimde ve nasıl ortaya çıkar bilinmemektedir. Bu nedenle yüz, boyun ve sırt bölgesinde alexandrite lazer epilasyonu önermiyoruz.

Alexandrite lazer ciltte derinlikten çok melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etkidiğinden sırt ve kol bölgesi tüylerinde başarısı azdır. Alexandrite lazer Bazen de burada da tüy artışı yapabilir.
Alexandrite lazerler koyu tenlilerde ve bronz kişilerde de kesinlikle kullanılmaz.

Alexandrite Lazer Cihaz Özelikleri
•Sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir.
•755 nm dalga boyunu içeren lazerdir
•Melanin emilimi ya da absorbsiyonu çok iyidir. Bu nedenle melanin üzerinden etki ettikleri söylenebilir.
•Ciltte lekelenme ihtimali Ruby lazerden azdır. Fakat bu lazer sistemi de koyu tenlilere ruby lazerler gibi uygulanmamalıdır. Bronz tende de uygulama kesinlikle önerilmez.
•Soğutma ve pulse süresinin uzatılması yan etki ihtimalini azaltsa da etkinlik koyu tenlilerde düşüktür. Yan etki ihtimali yüksektir. Koyu tenlilerde diode ya da nd yag lazer önerilir.
•Bu lazer tipi derin yerleşimli sırt tüylerinde omuz ve kol tüylerinde başarısı düşük bir lazer tipidir.
•Alexandrite lazerler ince yüz tüylerinde artış yapabilir bu nedenle kişi beyaz tenli bile olsa alexandrite lazer yüz bölgesine uygulanmamalıdır
•Etkin dozlar için yüksek doz kullanılması gerektiğinden koyu tenlerde tercih edilmez. Pulse süresini aşırı arttırmak ise etkinliği azaltır.