Dolgu Yöntemi İle Daha Dolgun Dudaklar

Dolgun Dudaklar -Dudak Dolgunlaştırılması

Dolgun dudaklar, geçmişten beri güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı bireylerin dudaklarında yapısal özelliklerden kaynaklanan bir incelik, yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir.

Enjeksiyon İle Dudak Estetiği Nedir?
Enjeksiyon ile dudak estetiği, direk dudak dokusuna veya dudak çevresinde belirlenmiş noktalara dudağı yeniden şekillendirme, hacmini arttırma ve çevresindeki kırışıklıkları azaltmak amacıyla dolgu maddelerinin ince uçlu özel iğnelerle enjekte edilmesi şeklinde tanımlanabilir.
Genelde dudak estetiği denince, sadece dudağın kırmızı kısmını dolgunlaştırma işlemi olarak algılanır. Ancak dudak çevresine yapılan dudak dolgusu işlemi, dudağın kendisine yapılan işlem kadar estetik görünüm açısından önemlidir.
Dudak Dolgunlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Dudak dolgusu işlemi dermal dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Sonuçları kalıcı veya geçici olmak üzere çok çeşitli dolgu maddeleri bulunmaktadır. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları olan bu maddeler dudak dolgusu yaptırmak isteyen adayların ihtiyaçlarına ve elde etmek istedikleri sonuçlara göre tercih edilebilmektedir.
Dudak Dolgusu İşlemi Nasıl Uygulanır?
Dudak dolgunlaştırma işleminden önce ilk adım tedavinizi yapacak doktor ile beklentinizin ne olduğu ve dudaklarınızda nasıl bir değişiklik beklediğinizi detaylı konuşmaktır. Öncelikle bilinmesi gereken, dudaklarınızın genlerinizle belirlenmiş size özel yapılar olduğu, fakat tamamıyla değiştirilmesinin mümkün olmadığı gerçeğidir.
İşlemden önce topical (yüzeysel) olarak veya enjeksiyon ile lokal bir anestezi uygulanır. Bazı dolgu maddeleri kendi bünyesinde anestezik madde içermektedir. Anesteziden sonra çeşitli tekniklerle dolgu maddesi belirlenmiş noktalara enjekte edilir.
Dudak Dolgusu İşlemi İle Nasıl Sonuçlar Elde Edilebilir?
Dudağın kırmızı ve beyaz kısımlarının birleşim çizgisi olan dudak kontürü en yaygın dolgu işlemi yapılan bölgedir. Bu alana enjekte edilen dolgu maddeleri fazla hacim kazandırmamakla birlikte dudağın daha belirgin ve daha şekilli görünmesini sağlamaktadır.
Direk dudak dokusuna yapılacak dudak dolgunlaştırma işlemi ile dudağa hacim kazandırılması ve bunun sonucu olarak dudakların bir miktar öne doğru çıkarak belirginleşmesi sağlanır.
Ağız kenarlarında üst ve alt dudağın birleştiği noktalarda oluşan çukurluklar da dolgu işlemi ile giderilebilir. Bu çukurluklar ilerleyen yaşla birlikte yerçekiminin etkisiyle çene derisinin aşağı doğru çekilmesi sonucu giderek belirginleşir. Bu bölgeye yapılacak dolgu işlemi ile ağız kenarlarının yukarıya doğru kaldırılması ve sonuçta daha pozitif ve mutlu bir yüz ifadesi elde edilebilmektedir.
Üst dudağın orta kısmını burun ile birleştiren iki çizgiye filtrum adı verilir. Bu iki paralel kabarık çizgiye yapılacak dudak dolgusu uygulaması ile üst dudağın şekillendirilerek yuvarlaklaştırılması  sağlanabilir.
Üst dudağın orta kısmındaki V şeklindeki kavis de (cupidis bow) dudak dolgusu yöntemi ile daha estetik hale getirilebilir. Bu bölgeye yapılacak dolgu işlemi ile “V” şekli daha net vurgulanabilmektedir.

Dudak Dolgusu İşleminden Ne Beklenebilir?
Bu genellikle kişisel tercihe bağlıdır. Doktorunuzla nasıl bir sonuç beklentiniz olduğu konusunda detaylı görüşüp, onun önerilerini de dikkate alarak nihai kararı vermeniz uygun olacaktır.
Dudaklarınızın yeni şeklinin genel yüz yapınıza uygun olması nihai sonuçtan memnun olmanız açısından önemlidir. Genelde prensip olarak minyon bir yüz yapısına, küçük bir burna ve gözlere sahip kişiler için dudakların çok fazla dolgunlaştırılarak kalınlaştırılması önerilmez. Aşırı dolgun dudaklar doğal olmayan bir görüntüye sebep olabilir.
Genelde prensip olarak alt dudak üst dudaktan daha kalın olmalıdır.
Dudak Estetiği İşleminin Yan Etkileri
Hyaluronik asit ile yapılacak dudak dolgusu işleminden sonra görülmesi olası yan etkiler dudaklarda şişlik veya morarma oluşmasıdır. Bu durumun tamamen düzelmesi 3 günden 14 güne kadar zaman alabilir. Genellikle dudak dolgunlaştırma ve hacim kazandırma amacıyla yapılan işlemlerde dudak çizgilerine yapılandan daha fazla şişlik etkisi görülme ihtimali vardır. Kullanılan materyalin bu yan etkinin görülmesinde etkisi oldukça yüksektir. Morarma makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilir.
Enjeksiyondan kaynaklanan küçük yaralar oluşabilir.
Çok nadir olarak dudak dolgusu işleminden sonra uçuk oluşabilir. Böyle bir etki ile karşılaşmanız halinde en kısa sürede doktorunuza başvurunuz, büyük olasılıkla size uygun bir anti-viral tablet başlayacaktır.
Dudak Dolgusu İşleminden Sonra Ne Yapılmalı?
Dudak dolgusu işleminden hemen sonra kısa süreli şişlik oluşacaktır. Bunun etkisini azaltmak için buz kullanılabilir. Dudakların aşırı kurumaması için bir dudak nemlendiricisi kullanılabilir ve ilk 12 saat içinde makyaj yapılmamalıdır. Dudak dolgunlaştırma işleminden sonraki 48 saat içinde şiddetli egzersizden ve ultraviyole ışınlara (güneş, solaryum) maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.