Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer epilasyon isminden de  anlaşıldığı gibi  derinin altında bulunan kıl köklerinin lazer ışığıyla yakılmasıdır. Lazer Epilasyon cihazları ile lazer, kıl köklerine uygulanır. Burada ışık derinin kıl köklerine inerek canlı olan kıl köklerini yakar. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için harcanan çaba artmaktadır. Milyonlarca kişi  epilasyon aletleri, ağda veya traş aletleri gibi yöntemler kullanmaktadırlar. Uzmanlara göre bu problemin en yaygın nedenleri  kalıtsal nedenler, ergenlikler, hamilelik, menepoz ve yanlış tüy giderme yöntemleri sayılabilir. Bu durum kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiler.  Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en konforlu, etkin ve güvenilir yöntemi lazer epilasyon uygulamasıdır. 2018 Lazer epilasyon fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Lazer Epilasyona Kaç Seans Yapılır?

Lazer Epilasyon Kişinin kıl ve ten yapısına uygun tedavi sureleri seçilir. İstenmeyen kıllardan lazer ışınları sayesinde kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Kıl batığı problemi olan hastalarda sağlıklı tek tedavi yöntemidir. Lazer epilasyon beyaz, sarı ve ince tüylere etki etmez. Lazer Epilasyon normal bir yetişkinde ortalama 7-8 seansta tedavi olunabilmektedir. Kişinin kıl ve ten yapısına uygun tedavi süreleri seçilir. Seans aralıkları 6 8 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Tedavi edilen bölge güneş koruyucu kremlerle güneşten korunmalıdır. Uygulama esnasında ten bronz olmamalıdır. Uygulama uzman kişiler ve hekimler tarafından yapılmalıdır. Polikliniğimizde ALEXANDIRATE sistemler ile kıl tedavisi yapılmaktadır. İstenmeyen kıllardan lazer ışınları sayesinde kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Lazer Epilasyon Fırsatları ve Epilasyon Fiyatları belirlemek için uzmanımızın ten renginize ve tüy yapınızı incelemesi gerekmektedir.

Lazerli epilasyon beyaz, sarı ve ince tüylere etki etmez. Normal bır yetıskınde ortalama 7-8 seansta tedavi olunabilmektedir. Seans aralıkları 6-8 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Lazer Epilasyon Tedavisi edilen bölge güneş koruyucu kremlerle güneşten korunmalıdır. Uygulama esnasında ten bronz olmamalıdır. Lazer Epilasyon Uygulaması uzman kişiler ve hekimler tarafından yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulamaları

1 – Alexandrite Lazer
Alexandrite lazer epilasyon uzun süredir lazer epilasyon amacı ile kullanılan lazerler türüdür. Alex Lazer sadece açık cilt rengine sahip kişilerde kullanılabilmektedir. Alexandrite lazer Koyu cilt renklerinde kullanımı önerilmez. Bir miktar tüy uzar gibi olur ve dökülür. Ağrısı en az lazer epilasyon tipidir. Alexandrite lazerlerin bazı bölgelerde kullanımı da önerilmez. Bunların başında yüz bölgesi gelir. Alexandrite lazer Yüz ve boyun bölgesinde Alexandrite lazer epilasyon uygulama sonrasında ince tüylerde artış olabilir. Bu önemli ve korkulan yan etki gerçekleşirse durum lazer yapılmadan öncekinden daha kötü olur. Bu yan etki kimde ve nasıl ortaya çıkar bilinmemektedir. Bu nedenle yüz, boyun ve sırt bölgesinde alexandrite lazer epilasyonu önermiyoruz.
Alexandrite lazer ciltte derinlikten çok melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etkidiğinden sırt ve kol bölgesi tüylerinde başarısı azdır. Alexandrite lazer Bazen de burada da tüy artışı yapabilir. Alexandrite lazerler koyu tenlilerde ve bronz kişilerde de kesinlikle kullanılmaz.

2 – Diode lazer
Bir sonraki adımda geliştirilen lazer diode(810nm) lazerlerdir. Bu dalga boyu kıl kökündeki melanin tarafından iyi tutulmaktadır ve ışın biraz daha derine ulaşabildiğinden etkisi bir önceki lazerlere göre daha başarılıdır. Ancak hala yüksek deri melanini tutulumu nedeniyle koyu tenli kişilerde (tip 5-6) çok başarılı olamamaktadır. Yine dalga boyunun kısalığı 2mm den derindeki köklere etkisini sınırlamaktadır. Alexandrite ve Diode lazerler 2mm den daha derindeki kıl köklerine enerjiyi ulaştırabilmek için kılın kendisini ısı iletkeni olarak kullanırlar. Bu yolla daha derindeki kökler de etkilenir. Buz lazer epilasyon, Ütüleme Lazer.

3 – Nd-YAG
Epilasyon amaçlı en son geliştirilen lazerler Long pulse Nd-YAG (1064nm)lazerlerdir. Dalga boyu uzun olduğu için lazer ışını en derin kıl köküne(4 mm) bile ulaşabilmektedir. Ulaşan enerji kılın germinatif tabakasını yok edebilecek düzeydedir. Işının derideki melanin tarafından tutulumu da daha az olduğundan bronzlaşmış ve hatta siyah tende bile kullanılabilmektedir. Ancak dalga boyunun uzunluğu daha ağrılı olmasını da sağladığından Nd-YAG lazerler çoğu epilasyon müşterisine alexandrite ve diode lazerler kadar kolay katlanılabilir gelmemiştir.

4 – Foto Epilasyon (IPL)
Epilasyon amacıyla yaygın olarak kullanılan bir diğer cihaz tipi IPL(intense-pulsed-light) cihazlarıdır. Bu cihazlar tek bir dalga boyunda ışından ziyade ışığın filtrelenmesi ile belli bir dalga boyu aralığında (600-950nm gibi) ışınlar üretirler. Işın huzmeleri lazerlerdeki gibi birbirine paralel (koherent) değil düzensiz(non-koherent) dir. Bu aralıktaki dalga boylarının yüksek deri melanini emilimi nedeniyle koyu tenli kişilerde başarı oranı düşüktür. Belli bir dalga boyunun olmaması nedeniyle istenmeyen yan etkilerin(yanık, renk bozuklukları gibi) görülmesi daha olasıdır. Kıl köküne verilen enerji radio frekans ile cilt altında ısı üretimiyle de daha düşük enerjide çalıştırılarak cildi yakna olasılığı olmadan kıl kökleri yok etme kapasitesi artırılmıştır. Yeni jenerasyon IPL lerde puls sayısı artırılarak ta daha fazla enerjiyikıl köküne göndermek mümkün olmuştur.

Lazer epilasyon kimlere yapılmaz?

1. GEBELİK:  Gebelik halinde uygulama yapmayı reddediyoruz. Bu konuyla ilgili tıp dünyasında henüz bir bildirim söz konusu değildir. Genel kanı herhangi bir sorun olmayacağı yönündedir. Ancak genel bakış açısı lazer epilasyon yönteminin lüks bir uygulama olup hamilelikten sonrada yapılabileceği yönündedir. Net bir bilgi bildirilene kadar yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz.
2. GEBELİK RİSKİ OLANLAR:  Bebek isteyen korunmayan bayanlara hamilelik riskinin olamayacağı dönemlerde seans ve kontrolleri yapmayı uygun buluyoruz. Bu dönemler kadın doğum uzmanı ya da lazer uygulayıcı hekimle görüşerek öğrenilebilir. Korunmayı bıraktıysanız veya riskli bir süreç yaşandıysa mutlaka doktorunuzu uyarmanız gerekiyor.
3. BEYAZ, SARI, KIRMIZI KILLAR: Lazer ışığı kıla siyah rengi veren melanin ismindeki pigmenti görür ve onu yakar. Kılda melanin hiç yoksa kıl beyaz olur ve lazer ışığı bu kılı asla yakamaz. Sarı ve kırmızı kıllarda aynı şekilde bu kılların üzerine lazer ışığı ne kadar verilirse verilsin kıllar asla yanmaz.
4. AYVA TÜYÜ ŞEKLİNDEKİ KILLAR: Lazer epilasyonda kıl ne kadar kalın ve ne kadar siyahsa o kadar kuvvetli yanar ve kökü de kuvvetli yakar dolayısıyla etkisi iyi olur. Kıl zayıf olduğu zaman, kıl zayıf yanar kökü de zayıf yakar. Çok fazla tahribat yapamayacağı gibi bazen jilet etkisi dediğimiz tüyleri kalınlaştırıcı ve çoğaltıcı etki yapabilir. Özellikle yüz bölgesindeki ince tüylere lazer yapılmaması gerekir. Eğer kıl şeklindeyse lazer olumlu cevap verebilir.
5. HORMON BOZUKLUĞU OLDUĞU HALDE HORMONAL TEDAVİYİ REDDEDENLER: Bazı hormonal bozukluklarda kıllanma yaşanabilir. Erkek tipi kıllanmalar olabilir. Yüz, göğüs, göbek gibi. Yani bir bayanda olmaması gereken yerlerde kıllanma olabilir. Bu gibi durumlarda hormonal bozukluğun giderilmesi şarttır. Hormonal bozukluk giderilmeden lazer bir miktar etki eder ancak seans süresi çok fazla uzayabilir bitmekte çok zorlayabilir.
6. Cilt kanseri olanlarda asla lazer epilasyon yapılmaz.
7. Ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar bölgeye atış yapılmaması gerekir.
8. Solaryum ya da güneşlenerek bronzlaşılmışsa, bronz ten kişisinin kendi rengine gelene kadar uygulama yapılmaz.
9. Cilt soyma ürünleri kullananlar bıraktıktan 15 gün sonra uygulama yaptırabilirler.
10. Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca yapılmaz.
11. Herhangi bir zararı olmamasına rağmen ergenlik süreci devam ettiği için bitme garantisi veremeyeceğimizden dolayı 18 yaş altına tavsiye etmiyoruz.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Tüylerinden kurtulmak isteyen erkeklerin ve kadınların da başvurduğu lazer epilasyonun yararları arasında en fazla merak edilen konu lazer epilasyonun kalıcı olup olmadığıdır. İyi bir harcama yaptırarak gerçekleştirdiğiniz lazer epilasyonun eğer daha sonradan bir hormon bozukluğu veya farkı bir hastalığa yakalanmadıktan sonra tüylerin tekrardan geri gelmesi diye bir şey yoktur. Fakat daha sonradan oluşan hormon bozukluklarından sonra bazı kişilerde tüylerin hepsi olmasa da bir kısmının geri geldiği ve tekrar kişide tüylenme gözlemlendiği görülmektedir. Fakat bu lazer yaptıranlar arasında neredeyse %1 oranında kimsede görünmektedir.

Özel Bakırköy Polikliniği Lazer Epilasyon Merkezi

Adres: Ebuzziya Cad. No:10 K:3 Bakırköy – İSTANBUL
Tel: (0212) 571-44-61     Fax: (0212) 571-44-62
Mail: info@bakirkoylazer.com