Lazer Epilasyonda Uygulanan Yöntemler

Lazer Epilasyon
1960 lı yıllardan buyana kullanılan lazer teknolojilerinin gelişmesi ve daha güvenli hale gelmesiyle birlikte tıp dünyasında da yeni bir çağ açıldı. Epilasyon , damarsal lezyonlar , lekeler, sivilceler ve kırışıklık gibi pek çok sorun için farklı model lazerden faydalanılıyor.

LASER  uyarılmış radyasyonun yoğunlaşmasıyla güçlendirilmiş tek renkli, düz ve enerji taşıyan bir ışık demetini yansıtmaktadır.
Bu güçlü ışık demeti sayesinde çevre dokular korunarak, tüylerin yok edilmesi sağlanmaktadır.Ancak bir seansta tüm kılların ışığı aynı şekilde emerek köke ulaştırmaları mümkün değildir. Çünkü kıllar da vücudumuzun her hücresinde olduğu fiziksel bir döngü içindedir. Büyüme (anagen), dinlenme (telogen) ve dökülme (katagen) evreleri şeklinde kılların üç döngüsü bulunmaktadır. Lazer ışığı kılların büyüme (anagen) evresine etkilidir. Bu sebepten lazer epilasyon ile istemediğimiz kıllardan ancak bir çok seansta kurtulmak mümkün olur. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok olması mümkündür. Bu nedenle seanslar arasında bir-iki ay gibi süreler öngörülür ki kıllar uygun evrede yakalanmaya çalışılır.Büyüme evresinde bulunmayan bir kıla lazer uygulaması yapılır ise kıl adeta tütsülenir ve ışığı kıl köküne ulaştırma görevini tamamlayamaz. Seanslara düzenli uygulandığında lazer epilasyonun başarısı artar.

Seanslar, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ay aralıklarla ve 3 ila 8 seans epilasyon yaptırılması gerekebilir. Cilt üzerinde 0,5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az 1 ay varsa epilasyon zamanı için uygundur.

Olabilecek en kötü yan etkisi kalıcı olan ya da olmayan cilt lekeleridir. Lazer epilasyon sırasında kıl kökünün ısıtılması ve bu şekilde yok edilmesi hedeflenir. Bu ısıtma işlemi sırasında cildi korumak çok önemlidir. Cildin üst tabakasına zarar vermeden bu işlemi yapabilmek için soğutucu başlıklar kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon işlemi boyunca kılların cımbızla veya iple alınması doğru değildir. Bu yöntem kıl köklerini incelterek kılların lazere duyarlılığını azaltmaktadır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Özel gözlükler kullanarak gözleri direkt ışıktan koruma şartı ile hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulanabilir. Göz çukuru, yani kaşların altında kalan kısım hariç olmak üzere; alın, kaş arası, yanak, favori, bıyık, boyun, ense, kulaklar, kasıklar, üst bacak, diz, alt bacak, ayaklar, ayak parmakları, kollar, koltukaltı, eller, el parmakları, göbek, kalça, sırt, bel ve omuzlarda uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir.